V dalším článku Vám dám možnost nahlédnout do výpisek z opravdu poutavé publikace, kterou bych doporučil nejen sportovním trenérům, ale také učitelům a hlavně rodičů. Možná si díky knize leckdo uvědomí, že jsou i jiné možnosti nežli jen vychovávat, tak „jak já chci“!

V dalším článku Vám dám možnost nahlédnout do výpisek z opravdu poutavé publikace, kterou bych doporučil nejen sportovním trenérům, ale také učitelům a hlavně rodičů. Možná si díky knize leckdo uvědomí, že jsou i jiné možnosti nežli jen vychovávat, tak „jak já chci“

Představuji Vám knihu Odemykání dětského potenciálu. Autorem knihy je světoznámě uznávaný globální stratég, kouč a mentor Jan Mühlfeit ve spolupráci s Kateřinou Novotnou. Jan Mühlfeit působil dlouhých 22 let ve společnosti Microsoft. Ve své poslední etapě v této celosvětové společnosti byl na pozici prezidenta pro Evropu. 

Výpisky z knihy 1:

Zaměření na výsledek – zvyšuje motivaci (vychází z neokortexu – ne hluboká emoční vazba k činnosti). Zaměření na výsledek = za každou cenu chci vyhrát = strach ze selhání

Moje myšlenka:Možná hned v prvním výpisku se ukazuje jasná věc. Mnohdy chceme, aby si naši hráči nastavovali různé cíle jako motivaci k tomu, aby „tvrdě“ pracovali. Jenže, není největším prožitkem právě ta cesta, kterou kráčí a po které se vydávají? Z mého pohledu oni musí milovat právě tu cestu!!

Výpisky z knihy 2:

Zaměření na činnost samotnou – inspirace (in spirit = v duši). Láska k činnosti samotné = koncentrace na přítomný okamžik. 

Výpisky z knihy 3:

Zpětná vazba: 1) co bylo dobře – vyloučí se serotonin, 2) Korektivní zpětná vazba, 3) Vyjádřit důvěru – oxytocin (hormon lásky a důvěry).

Výpisky z knihy 4:

Video o Ronaldovi – Ronaldo tested to the limit

Výpisky z knihy 5:

S (situace) + O (odpovědi) = V (výsledek) -> jak jsme odpověděli na situaci

Výpisky z knihy 6:

Cokoli si lidská mysl dokáže představit, to lze dosáhnout a uskutečnit

Výpisky z knihy 7:

Miluješ výhru nebo vyhrávání?

Moje myšlenka:Vidíte, opět otázka k zamyšlení, která ale souvisí s výpiskem 1. Chceme, aby hráči prožívali vyhrávání nebo milovali výhru? Můj skromný názor a pohled je takový.. pokud miluji výhru, pak mi jde o to, že budu mít na krku medaile (bavíme se o dětech), ovšem bez ohledu na to, jakým způsobem toho dosáhnu. Když ale milujeme vyhrávání, jde nám o to, jak toho dosáhneme, jde nám o pocit a prožitek z cesty. Mě určitě více baví ta cesta, ty souvislé emoce a pocity.

Výpisky z knihy 8:

Endorfin = zabraňuje pocitu únavy a bolesti (uvolňuje se ve FLOW)

Výpisky z knihy 9:

Dopamin – Chemikálie poslední míle (poslední zrychlení při dálkovém běhu)

Výpisky z knihy 10:

Serotonin – vylučuje se při pochvale (pocit štěstí)

Výpisky z knihy 11:

Štěstí není jeden bod na časové ose, ale cesta.

Moje myšlenka: Byl bych neskutečně rád, kdyby se nad tímto tvrzením zamyslel každý, kdo tyto poznámky čte, protože se jedná o tvrzení, které není platné jen pro sport, ale pro život celkově. Všichni chtějí stále víc… více peněz, více toho či tamtoho, ale já si kladu otázku. Nezapomínají takoví lidé pak žít? Nezapomínají si všímat toho, co je na životě opravdu krásné. Ty okamžiky, situace a vše, co je kolem nás? Z mého pohledu, je každý okamžik štěstí. Já ctím krásné motto: „Žij každý okamžik tak, jako kdyby si se zítra neměl probudit“. 

Výpisky z knihy 12: 

Když s dětmi něco hodnotíme, soustřeďme se spíše na činnost = vyvarujeme se tak hodnocení dítěte samotného. 

Mám tu ještě několik krátkých poznámek se ze semináře o Odemykání dětského potenciálu, na kterém jsem byl. Poznámek je opravdu jen málo. Stejně jako výpisky z knížek jsou jen jaká si inspirace k tomu, abyste si knížku přečetli, tak poznámky ze semináře jsou spíše k zamyšlení a motivace k tomu, abyste šli na seminář. Mimochodem jistě vím, že jeden takový bude 9. 5. 2019 v Pardubicích. 

  • Nutno dětem nechávat prožívat – ne, jen říkat a ukazovat
  • Velmi důležitá až nutná je emoční vazba (emoční pouto)
  • Ve FLOW = uvolňuje se endorfin (není cítit bolest), nevnímáme čas, práce jde sama od sebe
  • Chyba je můstek to příště udělat lépe 
  • Není žádná nejlepší cesta – cestu si nese každý sám
  • Každé dítě je génius a na nás je, abychom zjistili v čem
  • Z FLOW tě může vytáhnout předčasná radost

No.. a celé to zakončíme citátem, který je prostě úžasný:

„Miřte na měsíc. I když jej minete, skončíte mezi hvězdami“

Konec rubriky výpisek budu zakončovat vždy podobně. Protože chci upozornit na to, že Vám výpisky nemusí dávat smysl. Ony ho možná ani sami o sobě skutečně nedávají. Můj cíl je, abyste měli možnost nahlédnout, co kniha nabízí, jaké věci se v ní řeší a rád bych Vás inspiroval k tomu, abyste si knížku přečetli. Moc hezky se čte. Je v ní velká spousta různých praktických cvičení apod.. Stejně tak doporučuji navštívit některý ze seminářů, které Kateřina s Janem pořádají.