Podívejte se na výběr TOP 10 hráčů, o kterých možná ještě uslyšíme.

Výběr TOP 10 hráčů ME U17 2022

Mistrovství Evropy do 17 let v Izraeli opět nabídlo nespočet talentovaných hráčů, u kterých je velký příslib, že o nich ještě fotbalová veřejnost teprve uslyší. Rychlá sláva na turnaji ovšem neznamená přímou vstupenku do elitních fotbalových lig. Šampionát v roce 2019 ovládlo Nizozemsko, v jehož dresu excelovala parta mladíků Ajaxu okolo Naciho Unuvara, Sontje Hansena či Bryana Brobbeyho. Skutečnost je však taková, že ani jeden z těchto talentovaných fotbalistů zatím velkou díru do elitních lig neudělal. Brzké debuty hráčů v A-týmech tak neznamenají nic jiného než posun na další výkonnostní level. V přiloženém seznamu hráčů vycházíme z výkonů na právě skončeném šampionátu v Izraeli.

Sael KUMBEDI (pravý obránce, Francie – Le Havre AC)

Z našeho pohledu nejlepší hráč turnaje. A není to primárně z důvodu jeho dvou finálových branek, kterými dal zavzpomínat na semifinálové trefy Liliana Thurama z MS 1998. Vyšší křídelní obránce prokazoval na pravé straně defenzivy od prvního zápasu proti Polsku vysokou konzistenci výkonů. Velmi rychlý, spolehlivý v bránění a sebevědomý v kontrole míče. Když k tomu přidáme jeho neustálou podporu ofenzivy získáme prototyp, o který bude v Evropě velká bitka. 

Dean HUIJSEN (střední obránce, Nizozemsko – Juventus FC)

Dvojice vysokých blonďatých stoperů – Huijsen-Blokzilj nasměrovala Oranjes až do boje o 5. titul mistrů Evropy. Prvně jmenovaný se sice narodil v Amsterdamu, avšak s fotbalem začínal ve Španělsku. Odtamtud se před rokem přesunul do Juventusu, kde v uplynulé sezóně působil v týmu U17. Elegantní stoper vypadá při vyvážení míče skrz řady soupeře velmi klidně a sebevědomě. Díky své výšce je velmi zdatný ve hlavičkových soubojích, což není tak překvapivé. O něco zajímavější je ale jeho výborná rozehrávka a to, že hraje oběma nohama.

Silvano VOS (defenzivní záložník, Nizozemsko – AFC Ajax) a Gabriel MISEHOUY (ofenzivní záložník, Nizozemsko – AFC Ajax)

Nabídka talentovaných hráčů Nizozemska je jako každým rokem pestrá. Duo středpolařů Ajaxu je toho dalším důkazem. Celým jménem Silvano Cliff Robbie Vos by mohl být označen jako záložník box-to-box, ale ve skutečnosti dokáže hrát na prakticky všech pozicích ve středu pole. Na svůj věk působí mimořádně vyzrále a i díky svému somatotypu je nepříjemným protivníkem. U produktu z legendární akademie Ajaxu De Toekomst nepřekvapí, že má skvělý dribling s míčem, a poradí si i v těžkých situacích pod tlakem. Nespoléhá jen na své technické kvality a výborně pracuje i bez míče.   

Gabriel Misehouy je oproti tomu menšího vzrůstu s nižším těžištěm. Oproti svému kolegovi se pohybuje na hřišti trochu výše, kde dokáže skvěle prodávat své originální řešení situací v poslední třetině hřiště. Na turnaji byl hlavním ofenzivním motorem akcí Oranjes, situace bral na sebe, ale dokázal i chytrou průnikovou přihrávkou vyzvat ke skórování spoluhráče. Výborná rychlost s míčem u nohy, klamavý pohyb, rychlé změny směru.

Tom BISCHOF (ofenzivní záložník, Německo – TSG Hoffenheim)

V záložní řadě velmi talentovaného ročníku 2005 by se z hráčů Německa dalo vzít do úvahy i další trio Samuele Di Benedetto, Sidney Raebiger či nejmladší hráč nastoupivší za A-tým Bayernu Mnichov Paul Wanner, volba padla na talentovaného hráče TSG Hoffenheim – Toma Bischofa. Postavou nižší levonohý fotbalista zahájil v uplynulých dnech přípravu s prvním týmem, což samo o sobě značí hodně. Můžete si být jisti, že pokaždé, když je na hřišti, vymyslí něco originálního a pokusí se najít skulinu v obraně soupeře. Často zrychluje hru průnikovou přihrávkou skrz řady protivníka.

Dani RODRIGUEZ (útočník, Španělsko – FC Barcelona)

Španělský ročník 2005 sice ve dvouletém cyklu zaznamenal pouze jedinou prohru, bohužel pro svěřence Julena Guerrera přišla ve čtvrtfinále Eura U17. Jedním z nejvýraznějších teenagerů týmu je dozajista Daniel Rodríguez Crespo, ofenzivní levonohý hráč, kterému je prakticky jedno, zda nastoupí na levém, či pravém křídle útočné trojice. Definice hráče: skvělá levá noha, rychlost, vyžívá se v soubojích 1v1. Proti Turecku zápas otevřel po skvělém převzetí míče a ranou pod břevno. Naproti tomu v zápase s Belgií nachystal obě branky svého týmu. Nejprve centrem z pravé strany našel hlavu spoluhráče, a poté? Skvěle načasovaná přihrávka šajtlí do pokutového území, kde ke skórování vyzval Ikera Brava (o pár řádků níže)

Afonso MOREIRA (útočník, Portugalsko – Sporting CP)

Před turnajem bylo Portugalsko považováno za jednoho z favoritů turnaje, kde ho měl vést mladý talent Benficy Lisabon, který exceloval na Pucharu Syrenky U17 v září minulého roku v Polsku – Ivan Lima. O něco vyrážnější však byl jeho spoluhráč z reprezentace a rival z klubu, útočník Sportingu CP – Afonso Moreira. Vstřelil čtyři branky v pěti zápasech, pro spoluhráče navíc vytvořil nespočet brankových příležitostí. Jeho dominantní nohou je pravá, ale ani levá mu nedělá velké potíže. Nastupuje na křídle, na kterém dokáže využít svoji rychlost, schopnost obejít protihráče a v závěrečné třetině hřiště se často dostává do zakončení.

Mathys TEL (útočník, Francie – Stade Rennais)

Kapitán nových mistrů Evropy nastupoval celý turnaj jako hrotová jednička. Na jaře se mihnul v Ligue 1, kde si připsal první minuty. V útočné fázi může nastoupit na jakékoliv pozici, nejlépe využije své přednosti jako číslo 9. Absolutně dominantní u něj jsou rychlost, postava, dribling, hra zády k brance – sklepnutí 1. dotek, střelecká potence, fotbalovost. Až se nechce věřit, že tomuto mladíkovi je pouze 17 let. Na konci července jej Bayern Mnichov kupuje za částku blížící se 30 milionům eur.

Jovan MILOŠEVIĆ (útočník, Srbsko – FK Vojvodina Novi Sad) – 5 branek nejlepší střelec Eura

Překvapení turnaje. Nepříjemný hráč na bránění, bijec, skvělý hlavičkář a pohotový zakončovatel. Krátká charakteristika. Z pěti branek na Euru vstřelil tři pravou nohou, jednu levou nohou a jednu hlavou. Další klady: technické dovednosti s míčem. Dobře však pracuje i bez něj. Skvěle při své hře využívá svoji vysokou postavu a tělo. I přes svoji pozici je v řadě situací nesobecký, svojí prací dokáže nachystat brankovou příležitost pro své spoluhráče. V červenci naskočil poprvé za první tým Vojvodiny.

Iker BRAVO (útočník, Španělsko – Bayer Leverkusen 04)

Jak se anglicky říká: Last but not least (v neposlední řadě) uzavíráme tento list hráčem jménem Iker Bravo Solanilla. Skautingový tým Bayeru Leverkusen si tohoto supertalentovaného forvarda vyhlédl v barvách FC Barcelona a transfer, který možná i v tuto chvíli nedává některým fanouškům smysl, byl na světě. Bundesligový debut si tento Španěl připsal v listopadu loňského roku, v červencové přípravě na novou sezonu se uvedl hattrickem proti třetiligovému Duisburgu. A proč byl o něj takový zájem? Typický střelec s výborným výběrem místa a pohotovým zakončením oběma nohama. Nabízí zároveň i kvalitní mezihru a cizí mu není ani napadání. 

Seznam hráčů by mohl být i rozmanitější, avšak řada týmů nemohla z různých důvodů vyslat své nejlepší hráče dané kategorie. Švédům velmi chyběl Roony Bardghji, který dělal v úvodní fázi kvalifikaci velké starosti naší reprezentaci. Turecko nemohlo vyslat svoji vycházející hvězdičku Ardu Gülera z Fenerbahce. Dánsko nemohlo využít juniora Bayeru Leverkusen Zidana Sertdemira. Do seznamu se nedostala samozřejmě i další řada talentovaných hráčů. Dobrý turnaj odehrála i pětice hráčů, která se do seznamu nedostala: Warren Zaire Emery (záložník, Francie), Tarek Buchmann (střední obránce, Německo), Dario Essugo (střední záložník, Portugalsko), Jovan Sljivic (záložník, Srbsko) či Isaac Babadi (útočník, Nizozemsko).