Na mistrovství evropy do 17 let v roce 2022 padlo celkem 101 branek.

Téměř polovina branek, které padly na ME U17 v roce 2022, tak padla z postupného útoku.

Pro naši tréninkovou praxi mohou být také zajímavá čísla udávající, v jakých počtech hráčů jednotlivé útoky probíhaly. Delší dobu se na české scéně mluví o hře v podčíslení. Tento trend zcela jednoznačně celý turnaj podtrhuje, protože ze všech vstřelených branek jich 83 % padlo v početní převaze bránících hráčů. (Možná si řekneme, že tento údaj je diskutabilní. Počet hráčů útočících versus bránících byl počítán vždy z poslední fáze útoku.)

V tabulce se můžeme podívat na četnost útoků zakončených brankou napříč celým ME U17 vzhledem k počtu zapojených hráčů.

Vysvětlivky: PÚ – postupný útok, RPÚ – rychlý protiútok, K – kombinovaný útok

Dané číslo v řádku je vždy z pohledu útočícího týmu – 1 (podčíslení útočícího týmu o jednoho hráče), + 1 (přečíslení útočícího týmu o jednoho hráče). Důležitá poznámka: Jedná se o 66 branek vstřelených ze hry. Do této statistiky se nepočítají standardní situace, individuální akce, individuální chyby, ale pouze přímé útoky ze hry.

Tabulka potvrzuje, že 83 % vstřelených branek na ME U17 v Izraeli padlo z podčíslení o 1-3 hráče ve finální třetině hřiště. Dalších 15 % branek padlo ze situace, kdy byl rovný počet útočících i bránících hráčů a pouze 2 % branek byly z útočné akce v přečíslení, a to pouze o jednoho hráče. Za dvěma procenty se skrývá pouze jedna branka z celkového počtu 101. Tento gól vstřelilo Nizozemsko v utkání proti Polsku z rychlého protiútoku. 

Průměrný počet hráčů v akci na základě zprůměrování všech útoků, které vedly ke vstřelení branky (vycházíme z výše uvedené tabulky), byl 4 útočící hráči vs. 6 bránících hráčů. Při rozdělení na postupné útoky zůstává počet stejný tedy 4v6, při rychlém protiútoku je průměrný počet hráčů 3v4 a při kombinovaném útoku 4v5.

Zajímavé číslo je také počet vstřelených branek hlavou. Napříč celým ME U17 padlo „pouze“ 11 (11 %) branek hlavou, zbylých 90 gólů bylo vstřeleno nohou. 

Na celém mistrovství bylo vstřeleno 10 branek (10 % z celkového počtu) z odražených míčů (5 od brankáře, 5 z herní situace, která byla následně dohrána). Jedná se o výrazně nižší číslo oproti průměru. To však nic nemění na tom, jak důležitým prvkem tréninku je právě dohrávaný míč, a to nejen pro útočící hráče, ale i pro ty bránící, popřípadě pro brankáře. Měli bychom dbát na to, aby každá herní situace byla dohrána do úplného konce. Pakliže je náš cíl, aby hráči v pokutovém území dokázali hbitě reagovat a dravě dohrávat všechny situace, je nezbytné na tento detail klást důraz. I přesto že v turnaji padlo jen 10 % z odražených míčů, může právě takový okamžik být často tím, který rozhodne o výsledku celého utkání.

Nyní se můžeme detailněji podívat na to, z jakých míst na ME U17 v Izraeli nejčastěji padaly branky. Asi nikoho nepřekvapí, že 83 % vstřelených branek padlo z pokutového území (z toho 16 % z malého pokutového území) a pouze 17 % gólů bylo vstřeleno mimo pokutové území. 

Mapa vstřelených branek na základě území v procentech

Procentuální mapa z pohledu míst odkud bylo dosaženo branky.

Podrobná mapa vstřelených branek na základě území

Dle statistik vychází pravděpodobnost vstřelení branky dle znázornění těchto tří zón. V první zóně je 30% šance na vstřelení branky, ve druhé zóně 15% šance a v největší zóně pak 7% šance. Mimo vyznačené oblasti je pouze 1% šance vstřelení branky.

Zdroj: Barca inovation hub

Při plánování tréninkových jednotek bychom měli brát v potaz fakt, který potvrzuje dlouhodobá statistika různých soutěží, a to ten, že většina branek padá z pokutového území. Hráči by se v tréninku měli v co největší míře potkávat se situacemi, které mohou v zápase skutečně nastat. Zkrátka vše, co v tréninku trénujeme, by mělo být založeno na reálných podmínkách odpovídajících zápasu. 

Mapa finálních přihrávek na základě území v procentech

Mapa finálních přihrávek na základě území – podrobná

Mapa finálních přihrávek před vstřelením branky není tak jednoznačná. I přesto bych rád vypíchnul krajní prostory v oblasti hranice pokutového území. I zde máme jeden důležitý bod směrem do tréninkového procesu, a to jak je důležité, abychom nevyznačovali území pro krajní hráče a nenutili je pouze centrovat ze strany, ale dávali jim možnost volby na základě vývoje herní situace. Jak je zřejmé, více finálních přihrávek přichází z vnitřní strany pokutového území než té vnější. Potřebujeme proto vést hráče zejména k rozhodování při řešení herní situace, zda je vhodné centrovat a nebo vyřešit situaci navedení míče do PÚ. Hranice PÚ by pro nás neměla být pomyslnou zdí, ale prostorem pro kreativní hru. 

Umístění vstřelených branek

Výše můžete vidět, do kterého místa v brance nejčastěji padaly góly v průběhu ME U17. Procenta jsou zaokrouhlována.

Časové pásmo vstřelených branek

Jeden údaj pro zajímavost je, kdy v utkáních padaly branky. Jedná se o průřez celým ME U17. V celkovém pojetí nám až příliš tento údaj nevypovídá o ničem zásadním, ale kdybychom sledovali jednotlivé týmy a časy, kdy branky vstřelili mohli bychom sledovat zajímavé trendy, například o fyzické kondici, vůli a motivaci.

Zdroj uefa.com

Na stranu druhou nám i celkový počet celého turnaje naznačuje, že nejvíce branek padlo v druhém poločase. Právě v tento okamžik výrazně přibývá únavy, a tak je nezbytné, abychom tento fakt zohledňovali i v tréninkovém procesu a připravovali hráče na udržení kvality po celý zápas.

Útočné akce zakončené gólem

  • Průměrná délka útoku před vstřelením branky byla 22 vteřinytakové útoky měly v průměru 7 přihrávek. U tohoto údaje musíme brát v potaz fakt, že 22% branek padlo ze standardních situací a 15% z rychlých protiútoků, atd.. proto vás možná překvapí číslo 3,1 sekundy u Španělka, avšak ti své branky střílely z poměrně rychlých situací. Na stránce každého týmu se můžete mimo jiné podívat právě na tento údaj. (Do statistiky nebylo započítané Lucembursko, které žádnou branku nevstřelilo, ani Belgie s Tureckem, kteří nemají vzájemný zápas datově zanalýzovaný).
  • TOP 4 týmy, které došly v turnaji nejdále mají průměrnou délku útoku, který byl zakončený brankou 26 sekund a stejně jako celkový průměr 7 přihrávek.

Podrobnější informace o jednotlivých týmech

ZeměFázeVstřelené brankyDetailní profil týmu
FrancieFinále – vítěž16ZDE
PortugalskoSemifinále14ZDE
NizozemskoFinále13ZDE
NěmeckoČtvrtfinále10ZDE
SrbskoSemifinále8ZDE
DánskoČtvrtfinále8ZDE
ŠpanělskoČtvrtfinále6ZDE
ItálieČtvrtfinále5ZDE
ŠvédskoSkupina5ZDE
BelgieSkupina4ZDE
PolskoSkupina3ZDE
IzraelSkupina3ZDE
TureckoSkupina2ZDE
SkotskoSkupina2ZDE
BulharskoSkupina2ZDE
LucemburskoSkupina0ZDE

Zdroj videí a dat: InStat a vlastní tvorba