Nedalo mi to, a tak vám nabízím krátké zamyšlení k duelu ze skupiny o titul mezi Slavií a Plzní z minulého týdne. Nejde mi o fotbal, ale o prostředí, které je kolem fotbalu vytvářeno.

Nechci se vyjadřovat k výsledku, hře, rozhodčímu, ale k atmosféře
Jakožto člověk, který pracuje primárně s dětmi si říkám, že fotbal by pro diváky měl být hlavně zábava.. všichni bychom měli chodit na stadiony a fotbalová hřiště, abychom se bavili, abychom si sportovní klání užívali…. jenže..

Z minulého týdne je mi smutno.

❌ Diváci se chovají jako zvěř, létají kelímky, flašky, nadává se a bůh ví, co všechno dalšího..

❌ Realizační týmy také dobrou vizitku fotbalu zrovna nedělají. Chápu, že v zápase je neuvěřitelné množství emocí, ale výlevy, které se poslední dobou z českých laviček ukazují mi přijdou opravdu přes čáru

❌ Chování vedení některých fotbalových klubů je zarážející. Dávat projevy svým emocí a názorů takto vulgárně najevo není zrovna příkladné.

❌ Ono se to vše pak projevovalo i ve hře obou týmů – vysoký počet přerušení, ze kterého poté plyne nízký čistý čas hry. A to není něco, za co bychom asi chtěli jako diváci platit peníze. Platit máme právě za tu zábavu

Proč to vlastně píšu.

Nechci a nebudu nikoho moralizovat, ať se každý chová jak sám uzná za vhodné, ale…

Vidím jednu cestu jak můžeme přispět k tomu, aby se kultura ve světě českého sportu změnila ❓

✔ Pojďme společně změnit chování rodičů při utkáních malých dětí. Berme taková utkání jako oslavu sportu – fotbalu a užívejme si to.. vytvořme dětem bezpečné prostředí, ve kterém si hlavně právě děti budou SVŮJ sport užívat..

✔ Vždyť jsme to právě my dospělí, kdo ovlivňují to, jací fanoušci, hráči, funkcionáři, ale především jací lidé vyrostou z našich dětí.

Ano, tím, že budeme dělat maximum ke změně kultury sportovního prostředí dětí neuděláme okamžitou změnu ve sportu dospělých, ale je to příslib pro další generace, že se prostředí změní..

PS: Není to jen o sportu, ale celé české společnosti. Buďme změnou, kterou chceme vidět ve světě.. nejjednodušší, jak začít je sám u sebe

Také tímto vyzývám české kluby, hráče, trenéry, funkcionáře.. Všichni si uvědomme, že nás dospělé sledují tisíce dětí, pro které jsme vzory.. děti si neuvědomují, jestli to, na co se dívají je správně.. a tak se to od nás tohle všechno učí, přebírají vzorce chování a “zvířecí svět” se tak rozrůstá..

#chcisebavitceskymsportem #bojujizanasedeti #rozumdohrsti #budoucnostjenyni

Sdílejte, komentujte, diskutujte.. čím více se bude příspěvek šířit, tím větší je šance na změny 🇨🇿

Článek, ve kterém si dáváme zrcadlo –> ZDE