Přemýšleli jste někdy nad tím, jestli má měsíc narození vliv na uplatnění sportovce? Je lednový sportovec zvýhodněný oproti prosincovému? Nabízím vám zajímavou analýzu, která nám poodkryje další pohledy na výběr a práci s hráči!

Díky jedné zajímavé přednášce jsem narazil na pojem Relative age effect. Několik týdnů po seminář mi vrtalo hlavou vše to, co jsem tam slyšel. Až jednoho dne jsem se rozhodl, že by stálo za to zanalyzovat, jak si v tomto fenoménu stojí český fotbal.

Co vlastně znamená Relative age effect?

Jedná se o celosvětový fenomén nejen v kolektivních sportech, ale i ve vzdělávání. Jde vlastně o to, že hráči narození v 1. čtvrtletí roku (leden, únor, březen) mají určitou výhodou oproti hráčům narozených v témže roce, ale až ve 4. čtvrtletí (říjen, listopad, prosinec). Jak je uvedeno na webu science for sport, tak dříve narození hráči bývají mnohdy kognitivně, fyzicky, ale i psychicky vyspělejší oproti později narozeným hráčům. My často takové hráče můžeme považovat za více “nadané” nebo “talentované”, a tak si je vybíráme do svých týmů. Vzniká tak určitý předpoklad, že hráči narození v 1. čtvrtletí u sportu vytrvají déle nebo budou upřednostňováni, protože bývají ve svých kategoriích úspěšnější a dominantnější.

Možné příčiny RAE

  • Hráči narození v 1. čtvrtletí mohou být kognitivně, fyzicky ale i psychicky vyspělejší oproti hráčům ze 4. čtvrtletí (stejného ročníku narození). 
  • Jejich výhoda výše uvedená, tak může také znamenat, že jsou v průběhu výchovy nebo při skautingu, popřípadě segregaci z týmu, považovaní za lepší (možná i talentovanější) hráče
  • V tréninkovém procesu pravděpodobně mají hráči z 1. čtvrtletí větší počet opakování ve cvičeních (možná díky své vyšší rychlosti?!), a ještě k tomu často více úspěšných pokusů
  • Také se dá předpokládat, že jsou hráči z 1. čtvrtletí nominováni k těžším zápasům a turnajům a tím pádem mají více zkušeností 
  • S tím se pojí větší motivace pro hráče, kterým se daří a možná, jistá demotivace pro hráče, kterým se nedaří být tak často úspěšný

Tyto faktory mohou vést k tomu, že hráči z 1. čtvrtletí pokračují dále a hrají fotbal, protože mají větší míru sebevědomí. Avšak hráči ze 4. čtvrtletí s fotbalem předčasně končí, protože jejich sebedůvěra není na tak vysoké úrovni. 

  • Můžeme se tedy bavit o tom, zda nám skutečně záleží na rozvoji hráčů nebo dáváme přednost (třeba i nevědomě) jejich aktuální výkonnosti

České nejvyšší soutěže

Pro základní představu vám předkládám analýzu dvou českých nejvyšších soutěží. V jedné z částí této práce bylo analyzováno celkem 521 hráčů české nejvyšší fotbalové soutěže – Fortuna ligy a 344 hráčů druhé nejvyšší soutěže – Fortuna národní ligy.

V tomto grafu můžeme vidět složení české nejvyšší soutěže z pohledu měsíců narození jednotlivých hráčů. Data jsou aktuální k 31.12.2020.
Celkový souhrn Fortuna ligy pak ukazuje, že hráči narození v 1. čtvrtletí roku (leden, únor, březen) mají 1,95x větší šanci uspět v prvoligovém týmu mužů oproti hráčům narozených ve 4. čtvrtletí.
V tomto grafu můžeme vidět složení české druhé nejvyšší soutěže z pohledu měsíců narození jednotlivých hráčů. Data jsou aktuální k 31.12.2020.
Celkový souhrn Fortuna národní ligy pak ukazuje, že hráči narození v 1. čtvrtletí roku (leden, únor, březen) mají 1,98x větší šanci uspět v druholigovém týmu mužů oproti hráčům narozených ve 4. čtvrtletí.

Jaký má smysl tohle řešit?

Ve článku vidíte pouze zlomek čísel z analýzy. Dále byly analyzovány reprezentační výběry a všechna mládežnická družstva prvoligových a druholigových týmů. Celkem se tedy bavíme o 4505 hráčích prvoligových klubů a 3578 hráčích druholigových klubů.

Teď ale k věci. Představte si, že mezi hráči ze 4. čtvrtletí můžeme najít velké množství hráčů, kteří jsou možná ještě „talentovanější, nadanější“ zkrátka lepší, nežli hráči narození v 1. čtvrtletí, ale my jsme při jejich výchově, možná, neměli dostatek trpělivosti, a tak jsme o ně přišli. Popřípadě mohlo dojít k mylném výběru hráčů, když jsme ty z 1. čtvrtletí označovali za „lepší“.

Nebo myslíte, že hráči narození v 1. čtvrtletí jsou nějak zvýhodnění oproti těm ze 4. čtvrtletí, tím, že se narodili dříve? Myslíte, že se v lednu, únoru nebo březnu rodí více talentovaných dětí? Že by se v genech a předpokladech rozdávalo více právě v první části roku a na zbytek už nevystačí? 

Celá analýza ke shlédnutí

Zajímají vás data české mládeže profesionálních klubů? Jaké je zastoupení hráčů v reprezentačních výběrech? Chcete vidět, jak jsou na tom české profesionální kluby v jednotlivých kategoriích nebo jednotlivých ročnících?

Celá práce ke shlédnutí a stažení ZDE.

V nadcházejících dnech můžete očekávat pokračování práce na téma RAE, ale tentokrát v neprofesionálním fotbale.

Už nyní se připravuje práce na téma “Talent” a “Výběr talentu”, která by mohla pomoci s tím, jak takové talenty identifikovat apod..


Prosím o váš názor